Slow design – öko etikus dizájn irányzat
A téma egyáltalán nem olyan ijesztő, mint amilyennek cím alapján látszik. A Slow design fogalma egy újszerű életszemléletet jelent. A globalizáció a túlfogyasztás és a tömegtermelés ellenpontját képviseli a lakberendezés területén. Valójában arra ösztönöz bennünket, hogy gondolkodjunk el fogyasztási szokásainkon, annak lassítása érdekében, ökológiai és etikai szempontok bevonásával.
Mit takar a Slow desing elnevezés?
Először is a Slow design a Slow Mouvement mozgalom részeként a 2000-es évek elejétől jellemző gondolkodásmód, amely különféle kategóriákat foglal magában: Slow Food, Slow Life…
A Slow design új dimenziót jelent és más fajta gondolkodást igényel a lakberendezés területén. Előtérbe helyezi a jólét-bien-être, a természet és az emberek iránti tiszteletet. A fogalom révén a dekoráció világában is megvalósul az elv, hogy kevesebbet, jobbat, etikusabb és tudatos módon fogyasszunk, úgy hogy igényeink kielégítése közben a minőségre fókuszáljuk.
A Slow design pillérei
A lakberendezés és dizájn területén az egyediséget és az egyéniség megnyilvánulását támogatja tömegtermeléssel és a távolkeleti dekorációs és lakberendezési termékek özönével szemben. Amit preferál: a művészet és a kézművesség, valamint az újrahasznosított berendezési tárgyak, bútorok és dekor elemek helyi forrásokból az emberi értékek és értékteremtés középpontba helyezésével.
- egyedi, vagy limitált termékek
- egyszerű kidolgozás
- újrahasznosított anyagok használata, amelyek szintén ösztönzik a fenntartható fejlődést
- hagyományos kézműves termékek és kreatív technikák alkalmazása
A Slow design külső megjelenése
A Slow design-t a semleges színek jellemzik elsősorban. A falak fehér vagy törtfehér színűek.
A bútorok természetes anyagúak, színeik ennek megfelelően önazonosak. Végül, ami a dekoratív tárgyakat illeti, a szürke árnyalatra helyezzük a hangsúlyt. Összefoglalva: ezek a semleges színek könnyedséget, lágyságot visznek a térbe.
A fenti színek mellett szerepet kapnak a meleg árnyalatok is, mint a púder blush, ami a halvány rózsaszín és a szilva árnyalata között mozoghat.
Az alapvetően semleges dekorációt narancssárga vagy terrakotta részletekkel – párnákkal, takarókkal, drapériákkal – is gazdagíthatjuk, ezzel felmelegítve a légkört.
A Slow design anyagai
Olyan nemes, natúr és időtálló anyagok, amelyek egyszerűen természetes bájt kölcsönöznek a térnek
- beton
- márvány
- natúr fa
- pamut
- len
- bársony
- réz, vagy nyers fém tárgyak
- kézműves üveg
A Slow design berendezési tárgyai
A letisztult hatás érdekében kiküszöböljük a felesleget: minimális mennyiségű bútort használjuk. Hagyjuk a teret kibontakozni, megmutatni jellegzetességeit, építészeti szépségeit. Ezzel szabad mozgást és tágas térérzetet biztosítunk. Olyan ez, mint a zenében a szünet.
Ugyanebben a szellemben nem zsúfoljuk a falakat festményekkel és más díszítő tárgyakkal: így is támogatjuk a szabad tér benyomását.
Antik, vagy újra felhasznált bútorok
Visszafogott dekoráció, erős karakter. Ez a Slow design alapelve. A letisztult teret egyéniséget sugárzó bútorokkal rendezhetjük be: barokk kisfotelt, vagy vintage ágyat, esetleg rattan karosszéket, régi ládát… például. Meglátjuk, ezek a bútorok jelenítik meg a szoba varázsát.
A dekoratív tárgyakat illetően alkalmazzunk bátran bőr kötéses régi könyveket vagy antikosnál fellelt lámpát, friss virágokat kerámia, vagy kézműves üveg edényben hogy a Slow design koncepció teljes értelmet nyerjen.
képek: elle.deco.fr – turbulences-deco.fr -planete-deco.fr – tenthousandvillages.com – ingredientsldn.com -apartmenttherapy.com – thesefourwallsblog.com